A Cemal SAYDAM


1951 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Bahçelievler İlkokulu ve Cumhuriyet Lisesi’nden sonra 1974’de ODTÜ Kimya bölümünden mezun oldu. 1976’da aynı üniversitede Yüksek Lisans programını bitirdi. 1981 yılına kadar Liverpool Üniversitesinde Oşinografi Doktora programını tamamladı.1981 – 1995 yılları arasında ODTÜ Erdemli Deniz bilimleri Enstitüsünde çalıştı. Daha sonra Ankara’ya dönerek ODTÜ Merkez yerleşkesinde çalışmalarına devam etti.1997 – 2004 yılları arasında TÜBİTAK Başkanlığında çeşitli görevlerde hizmetlerde bulunduktan sonra Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılarak 2004 yılında tekrar Öğretim Üyeliğine geri döndü.

Akademik hayatı boyunca sayısız konferanslar verdi, bilimsel çalışma ve gözlemleri için raporlar ve dokümanlar hazırladı.

Cemal Saydam, 1994 yılında ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde Türkiye’nin ilk NOAA AVHRR (Çok Yüksek Çözümlemeli Radyometre) uydu veri alıcısını kurdu. Bu alıcı sayesinde yeryüzünden 800km yüksekte bulunan yörüngede bulunan uydularla özellikle denizlerimizin oşinografik yapısı ve günlük değişimleri izlenebiliyor. Yürütücüsü olduğu NATO projesi kapsamında Yukarı Fırat havzasında ülkenin ilk, tam otomatik kar rasat istasyonlarını kurdu ve tozla kar arasındaki ilişkiyi saptadı. Saydam'ın, Science Citation Index'e giren dergilerde 35 adet yayını bulunmaktadır. Bu yayınlara yapılan atıf sayısı ise en son bilinen 826 adettir.

Akademik hayatı boyunca yaptığı çalışma ve gözlemleri neticesinde baharda yağan yağmurların içinde sahradan gelen tozların bulunduğunu keşfeden dünyada ilk ve tek bilim adamıdır. Bu buluşu üzerine sayısız deneyler, araştırma ve incelemelerde bulunmuştur. Buluşundan ve çalışmalarının sonuçlarından bahsettiği " Havadan Tozdan" adlı kitabı Kasım 2010 tarihinde yayınlanmıştır.

Cemal Saydam Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden bu yıl emekli olmuştur.